מרכז אשחר לריפוי מלחץ דם גבוה, סוכרת מבוגרים ומחלות פנימיות, מניעת ניתוחי מעקפים וצנתורים ושיקום חולי לב לאחר צנתור וניתוח מעקפים - האם לחץ הדם שלך באמת תקין?

תרופות וניתוחים לעולם
אינם מטפלים בגורמי המחלה
אלא רק מנציחים אותה

בריאות נובעת
מאורח חיים בריא

אנחנו יצרנו את מחלותינו
ובידינו השליטה להרחיקן מחיינו

אין אדם יכול למלא
בשלמות את התכלית שלשמה
ירד לעולם כשהוא חולה

בריאות היא המצב הטבעי
והנורמלי של הגוף
החולי הוא סטייה מהטבעי
האם לחץ הדם שלך באמת תקין?


מאת: ד"ר ערן אשחר N.D, M.P.H, נטורולוג, מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה


הגדרת הבעיה:

לחץ דם הוא אותו הלחץ שהדם מפעיל על הדפנות הפנימיים של כלי הדם. שמירה על לחץ דם תקין הוא בעל חשיבות עליונה משום שלחץ מוגבר יכול לגרום לפריצה של כלי דם קטנים באזורים רבים בגוף ולשטפי דם מסוכנים. שטפי דם אלה מסוכנים במיוחד באזור המוח ורשתית העיניים וגם במקומות אחרים.
יש שני ערכים שנמדדים:

א. הלחץ הגבוה - לחץ דם סיסטולי
ב. הלחץ הנמוך יותר - לחץ דם דיאסטולי.

הלחץ הגבוה הינו הלחץ שמופעל בעורקים בזמן דחיסת הדם לעורקים על ידי הלב והלחץ הנמוך הוא הלחץ הנמדד בזמן המנוחה של הלב בין דחיסה אחת לשנייה.

יש חילוקי דעות ממושכים בדבר איזה ערך חשוב יותר בקביעה של מחלת לחץ דם גבוה.
מובן ששני הערכים חשובים, אבל כל אחד מהם מספק לנו תובנה שונה במקצת לגבי מצב העורקים שלנו.
בכל אופן ברור שהלחץ העליון משקף את הלחץ המכסימלי שמפעיל הדם על העורקים שלנו וזה לכשעצמו משקף את מידת ההיצרות של העורקים. מסקנה זו מובנת מאליה אם מתייחסים לחוק הפיזקלי הפשוט שאותה כמות של נוזל שמועברת ביחידת זמן קבועה תפעיל לחץ גדול יותר על הדפנות של הצינור ככל שהצינור צר יותר. משמע שככל שכלי הדם צרים יותר הלחץ בהם יגבר, וזה נכון לשני הלחצים, הגבוה והנמוך.
לכן יש חשיבות עליונה בקביעה של מה הוא לחץ הדם שמגדיל את הסיכון לשטפי דם בעיניים ובמוח או גורם לנזקים אחרים סמויים מן העין.
כלומר, מתבקש לשאול כאן – מה הוא לחץ דם גבוה, או מאיזה ערך ניתן לקבוע שלחץ הדם איננו תקין?
הציבור כולו מאמין שלחץ דם בערכים של 120/80 הוא לחץ דם תקין. הסיבה לכך היא שלא מעט אנשים מציגים ערך זה במדידות שלהם. עובדה זו גורמת גם לרופאים לחשוב בטעות שערכים אלה הם הערכים התקינים לבני אדם ומשקפים מצב בריא של העורקים שאינו מחייב שום התייחסות מצידם. מסתבר שאמונה זו מוטעית מיסודה.
במקביל אלה שמציגים ערכים נמוכים מ- 110/70 נחשבים כבעלי לח"ד נמוך ולא תקין, לא נורמלי. לאלה מייעצים הרופאים לשתות בדרך כלל קפה כדי להעלות את לחץ הדם ל- 120/80.
בואו נזכור שכמו בהרבה תופעות פיזיולוגיות גם תופעת לחץ הדם מציגה השתנות באוכלוסייה במבנה של עקומת פעמון. כלומר, מתגלה שכיחות גדולה של אנשים שנמצאים במרכז הפעמון ופחות ופחות בשני הקצוות.
אינני טוען שלחץ דם נמוך הוא עדיף ותמיד נובע מסיבות בריאותיות טובות.
אולם אני כן טוען ש:
א. לחץ דם של 120/80 איננו לחץ דם תקין.
ב. בקרב אנשים שעורקיהם נקיים מטרשת עורקים ומצבם הנפשי תקין לחץ הדם הוא 90/60, לחץ דם נמוך בהרבה מזה הנחשב לתקין.
ג. שוב, ישנם אנשים שלחץ הדם שלהם נמוך מ- 120/80, אבל אין זה משקף אצלם בריאות טובה יותר, אלא חולשה של כלי הדם והשרירים. אין ברצוני לדון בקבוצה זו במאמר זה.

מה הנימוקים שלי לכך שלחץ דם 120/80 למעשה איננו משקף בריאות מקסימלית של העורקים?
לרופאי היגיינה הטבעית ולכל מומחה בתחום לב וכלי דם ידוע שהתהליך שמוביל ללחץ דם גבוה הוא תהליך טרשת העורקים – הצטברות של שומנים רוויים ומשקעים אנאורגניים בדופן הפנימי של כלי הדם. טרשת העורקים גורמת להצרת העורקים, הקטנת הקוטר שלהם, התקשחותם ואובדן גמישותם. כתוצאה מכך מאבדים העורקים מיכולת ההתרחבות שלהם בזמן זרימת דם חזקה בעורקים ונפגע הצורך בשמירה על לחץ דם ברמה נמוכה בזמן מאמץ לא גדול.

ועכשיו, יש כמה עדויות לכך שלחץ דם תקין הוא לח"ד שנמוך בהרבה מ- 120/80 ולמעשה הוא לח"ד שנע סביב 90/60.
א. ניסיוני הקליני מראה בקביעות שלחץ הדם של מטופלים שעוברים לתזונה המומלצת על ידי גישת ההיגיינה הטבעית ומתמידים בה לאורך זמן מתקרב ל - ומתייצב על 90/60. מובן שכל מטופלי מופתעים מאוד ואפילו חוששים משום שאמרו להם תמיד שערכים כאלה אינם תקינים ומשקפים ליקוי כל שהוא. אולם מה לעשות שיחד עם לחץ הדם הנמוך נעלמות כל התופעות שהמטופל סבל מהן ומצב בריאותו דווקא משתפר מאוד. כיצד זה מוכיח שמצבו לא תקין?
ב. גם מחקרים על אוכלוסיות, שחיות בעיקר בעולם השלישי, שניזונות בעיקר ממזון טבעי ועשיר בסיבים מגלים שלחץ הדם שלהם הוא נמוך מאוד ומתייצב סביב 90/60. קבוצות אוכלוסייה גדולות שניזונות ממזון טבעי ואכילת יתר אצלן נדירה ניחנות בלחץ דם נמוך מאוד, 90/60, ולא רק שאינן מגלות שום בעיה עקב כך, אלא שמצב בריאותן הכללי טוב בהרבה מהמתגלה בעולם המערבי.
ג. לחץ הדם שלי במצב מנוחה, לאחר כ- 22 שנים של חיים על פי גישת ההיגיינה הטבעית, הוא אכן 90/60. לח"ד "נמוך" כזה כשהוא נובע מסיבות טובות של בריאות מעולה לא רק שהוא לא מהווה בעיה אלא הוא מעיד על כלי דם נקיים מטרשת עורקים, גמישים ובמצב מעולה. מצב זה מאפשר לי לרוץ 4-6 פעמים בשבוע בין 5-7 ק"מ ללא כל קושי. תמיד מצחיק אותי מחדש שכשאני מגיע לתרום דם נתקף המתנדב שלוקח דם בהלם כשהוא רואה את לחץ הדם שלי. הוא מיד אומר לי – "מצטער אני לא יכול לקחת ממך דם כי לחץ הדם שלך נמוך מידי". אני מסביר לו שאני רופא נטורולוג ולחץ הדם שלי הוא הלחץ התקין והטוב ושאין לו ממה לחשוש, אבל תמיד התשובה היא- אסור לי לקחת דם במצב כזה אני צריך לקבל אישור מהרופא ה... רק לאחר שיחה אישית שלי עם הרופא הוא מקבל אישור לקחת דם. ואז אני מקבל מהמתנדב את ההנחייה הבאה – "אני מבקש שאחרי ניתוק המחט תשכב 5-10 דקות לפני שאתה קם ובזמן זה תשתה לפחות 4 כוסות מים כדי למנוע סכנה של סחרחורות והתעלפות". לאחר התרומה אני קם מיד בלי לשתות בכלל מים אומר תודה ורץ מהמקום כשהמתנדב מסתכל עלי בחרדה, משתומם וחסר אונים.
אני חייב לציין שמעולם לא הרגשתי אחרי תרומת דם לא סחרחורת, לא תחושת עלפון ולא חולשה כל שהיא.
מה המסקנה? המסקנה היא שהתאוריה הקונבנציונאלית לגבי לחץ דם תקין שגויה מיסודה.

אם לחץ דם של 90/60 הוא לחץ תקין ומשקף מצב בריא, חופשי מטרשת, של מצב כלי הדם אז מה אומר לנו לחץ דם של 120/80?
למעשה מצב זה משקף לחץ דם גבוה ב – 20-30 נקודות, כלומר ב – 33% מהלחץ התקין. אז אולי הסיכון ברמה כזו לאירוע מוחי או להתקף לב הוא נמוך, אבל אין לי ולרופאי ההיגיינה הטבעית ספק שזה מצב שמשקף כבר טרשת עורקים מתקדמת שעדיין איננה באה לידי ביטוי קליני. אין פלא שהרי מחקרים רבים גילו שתהליך טרשת העורקים מתחיל כבר בילדות המוקדמת כשילדים מוזנים במזון מערבי טיפוסי עשיר בשומנים רוויים, מחוממים ומחומצנים.
לאור עובדות אלה האם ניתן להתייחס ללחץ דם 120/80 בשוויון נפש וכתקין או לראות בלחץ זה תמרור אזהרה אדום שמלמד על חולי שכבר קיים וילך וחריף עם השנים עם לא יטופל היום באופן יסודי, לא באמצעות תרופות שמטפלות בסימפטומים בלבד, אלא באמצעות שחרור כלי הדם מהסתימות, מטרשת העורקים, שהיא הגורם המרכזי לעלייה בלחץ הדם. 

 לסיכום:

לח"ד 120/80 מעיד כבר על מצב של נוקשות וטרשת של העורקים, שיכולה להוביל תוך מספר שנים או פחות לפגיעה בעורקים ולהתפוצצותם וגם להחרפה של מחלות אחרות כמו סוכרת, בעיות ברישתית העין, פגיעה בכליות, החרפת הסתימות בעורקים ולהתקפי לב ואירועים מוחיים. 25,000 צנתורים ו- 6000 ניתוחי מעקפים מידי שנה מוכיחים זאת בעליל. בשום פנים ואופן אין לראות בלחץ של 120/80 כלחץ שאינו גורם לשום נזק, גם אם נזק זה לא נראה כרגע לעין. נזקים גופניים הם תהליך הדרגתי ומצטבר ואינם 0 או 100%. על פי גישה זו כל עליה של 5-10 יחידות בלחץ הדם מגבירה את הנזקים לאיברים פנימיים, גם אם אלה לא נראים כרגע לעיננו.
קשה לי לראות את המערכת הרפואית שאיננה מתייחסת לבעיות קשות בהרבה ברצינות הראויה מתייחסת ללחץ דם 120/80 כראוי לטיפול או התייחסות. הרפואה נוקטת בגישה שעד שלא רואים פגיעות מוכחות ומשמעותיות באיברים מסוימים אין המטופל או התופעה ראויים להתייחסות או טיפול.
עד שהרפואה תתעורר ותעמוד על טעותה דאגו לעצמכם ופעלו כדי למנוע את עליית הלחץ הדם שלכם לערכים מסוכנים יותר. 


מקורות:

1. ד"ר אשחר .ע: השפעת "ההיגיינה הטבעית", התזונה הטבעונית ותקופות של "צום על מים" על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז להיגיינה טבעית מדעי הבריאות והתזונה, 2005.
 

  2. Goldhamer A,  Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health 
   Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.

3. Goldhamer A, Lisle D,  Parpia B, Anderson SV,  Campbell T.C: “Medically Supervised
    Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad   
    Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.

4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”,  in: Health Science,
    Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002, p.18.

 

להתחלת טיפול צלצלו לטלפונים: 

טלפון קווי -  03-3724200

מנהלת הקליניקה - זהר: 0545-742631 (עדיף בואטסאפ) או - 054-5748176


או השאירו את פרטיכם 
 
בדואר אלקטרוניeshkhar.office@gmail.com


ונחזור אליכם בהקדם
לייבסיטי - בניית אתרים